Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
CiPDER DUYURULAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki
Alternatif yazı, resimin görüntülenemediği durumlar için.
EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZGÜR ÖZELÇİ’NİN ANISINA

Bekir ALANOĞLU
CİPDER YAZILARI - 12 Haziran 2015 Cuma - 21:00:51  - Bu makale 1121 kere okundu.
Bekir ALANOĞLU 
b.alanoglu@hotmail.comBir vefa borcu daha ödendi.
Adı Özgür, maalesef çok fazla tanıma fırsatımız olmadı, ama şunu söyleyebiliriz ki vefatından sonra onu o kadar iyi tanıdık ki, şu anda Özgür hakkında sayfalarca yazı yazabiliriz.
 

02.06.2014 tarihinde çok uzaklarda, ülkemizin diğer ucundan Iğdır’ dan acı bir haber aldık. Özgür trafik kazası geçirmiş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Özgür, gençti, kuvvetliydi, boylu posluydu. Allah da yardım eder sağlığına kavuşur diye umut etmiştik. Ama yazısı böyle yazılmıştı, Allah’ın takdiri idi; kazadan 8 gün sonra yani 10.06.2014 tarihinde vefat haberi geldi.

 

Ateş düştüğü yeri yakar derler ama ateş ya her yeri yaktı ya da tam bizim kucağımıza düştü. Cenaze Çorum Ulu Camii’nde kılınan namaza müteakip toprağa verildi, işte Özgür’ü ilk orada tanıdık. O koca caminin avlusuna sığmadı cemaat. Ailesi, arkadaşları, meslektaşları, onu tanıyan tanımayan herkes hakkını helal etti.

 

Doğubeyazıt da kan ağlıyordu. Görevini ifa etmek için ordaydı. Kurumda o kadar seviliyormuş ki,  olaydan sonra dernek CİPDER Hukuk Danışmanı Av. Mutlu EŞER, hukuki sürecin takibi için bizzat Özgür’ün görev yeri olan Doğubeyazıt gönderildi ve geldiğinde ilk cümlesi ‘’kimse Özgür’ü tarif edemedi, çok değişik, çok mükemmel bir insanmış’’ oldu.

 

Özgür’ ün vefatından sonra ailesini bekleyen zorlu süreçte, meslektaşları olarak bir bütün olmamız, geride kalanların bize emanet olduğunu bilmemiz ve bu doğrultuda hareket etmemizin gerekliliğini hepimizin çok iyi bilmesi şarttı. Dernek olarak elimizden geleni yaptık, maddi- manevi destek vermeye çalıştık. Olayın akabinde dernek hukuk danışmanımızı görevlendirdik ve gerek kaza tahkikatında gerekse Özgür’ ün kişisel olarak birtakım hukuki işlerini halledilmesi için yetki verildi. Hiç olmazsa ailesinin acı içinde bu işlerle uğraşmaması sağlandı.

 

Genç meslektaşımız gitti, geride ise henüz 9 aylık bir bebek ve eşi bizlere emanet kaldı. Dernek tarafından yapılan maddi yardım haricinde, bir de yardım kampanyası düzenleyelim dedik. Diğer meslektaşları da katkıda bulunsun, vefa tablosuna ortak olsun istedik. Gerekli kurumlardan izinler alındı ve kampanya başlatıldı, tüm Ceza İnfaz Kurumları dernek aracılığı ile bilgilendirildi, ancak kampanya sona erdiğinde henüz 11.000,00 TL’ nin dahi toplanmadığını gördük. Hâlbuki dernek olarak düşüncemiz en azından geride kalanlara bir ev alınacak kadar paranın toplanacağı yönünde idi, ama büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Özgür’ ün eşine bu parayı verirken camiamızda 50.000 den fazla kişinin çalıştığını sakladık, herkes 3 TL yardım etse idi 150.000,00 TL toplanacaktı diyemedik. Utandık, çekindik…

 

Ama bir kere kafaya koymuştuk, Özgür’ün emanetlerine sahip çıkacak, hiç olmazsa bir ev almalarını sağlayacaktık. Dernek Hukuk Danışmanımız Av. Mutlu EŞER’in yoğun gayretleri ve bizim ısrarlarımızla kaza ile ilgili sigorta şirketine karşı açılan davadan iyi haber 09.06.2015 tarihinde geldi. Kayıtlarda Özgür ÖZELÇİ’ nin kazada tam kusurlu olduğu belirtilmişse de; bu kusur oranına rağmen, dava neticesinde sigorta şirketinden alınabilecek azami tutarın tahsilatı avukatımız tarafından yapıldı. Ertesi gün yani 10.06.2015 tarihinde Dernek Yönetim Kurulu üyelerimizden Behzat DEMİR ve Dernek Hukuk Danışmanımız Av. Mutlu EŞER bizzat Bolu Göynük’ e Özgür ÖZELÇİ’nin eşine ziyarette bulunarak sigorta şirketinden tahsil edilen 258.500,00 TL aileye teslim edildi. Eşinin ve çocuğunun kiradan kurtularak ev sahibi olmaları ve kimseye ihtiyaçları olmadan yaşamalarını sürdürmelerinde üyelerimizin desteği ile yapmış olduğumuz katkılardan dolayı ne kadar mutlu olduğumuzun bir tarifi yok.

 

Özgür ÖZELÇİ’nin eşi ve çocuğunun arkasında kocaman bir ailesi olduğunu biliyorduk, daha önceden rahmetlinin kardeşi Mustafa Beyi tanımıştık, kardeşini kaybetmiş ancak geride kalanlar için canını verebilecek bir kişiliği olduğuna şahit olduk. Özgür ÖZELÇİ’nin kayınbabasını ve kayınbiraderini gördük, kocaman bir aile, kadere inanan bir aile…

 

Sadece Özgür’ ün emanetleri ile değil, tüm meslektaşlarımızın ailesi bizim ailemizdir, Onlar bize emanettir. Sayın meslektaşlarımızdan ricamız, lütfen bu tip olaylarda biraz duyarlı olalım. Yardımlaşma ve Dayanışmanın önemini biraz anlamaya çalışalım…

 

Kimin başına ne zaman ne geleceği hiçbir zaman belli değil, Özgür’ ü toprağa verdiğimizde daha 27 yaşındaydı değerli arkadaşlar. Ne hayır ne de şer sıralı değildir, bunu bilelim ve buna göre kenetlenelim birbirimize…

 

Özgür ÖZELÇİ’nin vefatından itibaren defalarca Ağrı/Doğubeyazıt ilçemize giderek tüm hukuki sorularını başarı ile sonuçlandırmadaki azmi ve kararlı takibinden dolayı Dernek Hukuk Danışmanımız Av. Mutlu EŞER’e, sürekli davayı ve yürütülen işlemleri takip ederek yönetim kuruluna bilgi veren Yönetim Kurulu Üyemiz Behzat DEMİR’e üyelerimiz ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkürlerimi sunarım.

 

 

                                                                                                            

                                                                                                                                                           

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: