Skip Navigation Links
CiPDER DUYURULAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki
Alternatif yazı, resimin görüntülenemediği durumlar için.
EN ÇOK OKUNANLAR

İDARE MEMURLARINI SEVİNDİRECEK HABER

İDARE MEMURLARINI SEVİNDİRECEK HABER

--- Reklam ---
test
CİPDER Duyurular - 25.10.2017 Çarşamba 14:41  - Bu haber 3578 kere okundu.
Danıştay'dan idare memurlarını ilgilendiren önemli karar...

Bilindiği üzere görev yapılan süre içinde ruhsat harcı ödemeksizin silah taşıma yetkisi veren 91/1779 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelikte kurum birinci ve ikinci müdürleri ile infaz koruma başmemurlar ve memurları sayılmışken idare memurları zikredilmemiştir. Bu nedenle idare memurları taşıma ruhsatı alamamakta, alsalar dahi harç ödemek zorunda kalmaktadırlar. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 2015/4800 Esas numaralı ve 2017/2469 sayılı kararı ile artık bu durum değişiyor.

Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda infaz ve koruma olarak görev yaparken görevde yükselme sınavını kazanarak idare memuru olan ancak idare memurlarının taşıma ruhsatı alabileceklerine ilişkin bir hüküm olmadığından infaz ve koruma memurluğundan dolayı almış olduğu ruhsatı geçersiz olması işlemiyle karşı karşıya kalan Şahin Kuban yönetmeliğinin ilgili maddesinin iptali yönünde Danıştay’a iptal davası açtı ve haklı görüldü. Kararda, idare memurluğunun cezaevi idarelerinde başmemur ve kurum müdürlüğü arasında yer alan bir ara yöneticilik kadrosu olduğundan bahisle yönetmeliğin 8.maddesinin C fıkrasını eksik bularak iptal etti. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı tarafından temyiz edilen karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu son sözünü söyledi ve itirazı reddetti. Şu an kurum müdürü olan Şahin Kuban davasından vazgeçmeyerek önemli bir kararın alınmasına vesile oldu.

Böylece, CİPDER hukuk danışmanlığının da bilgisi dâhilinde gelişen dava sürecinin ardından artık idare memurlarının Yönetmelikte sayılan diğer görevliler gibi ruhsat harcı ödemeksizin silah taşıma ruhsatı almasının önünde engel de kalmamış oldu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun ilgili kararının bir örneğini almak veya bu konuda bilgi almak isteyen CİPDER üyeleri, Genel Merkezin 312 419 14 48 numaralı telefonunu arayarak CİPDER Hukuk Danışmanı Avukat Mutlu Eşer ile iletişim kurulabilir.

 

Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Danıştay'dan idare memurlarını ilgilendiren önemli karar...
25 Ekim 2017 Çarşamba
İnfaz ve Koruma Memurlarının cezaevine silah sokmaya çalışırken yakalandığı şeklindeki yalan haberi tarafımızca yargıya taşınacaktır.
04 Ağustos 2016 Perşembe
Sorumlu İnfaz ve Koruma Başmemuru Zeynel Yıldırım'ın evine gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi.
11 Nisan 2014 Cuma