Skip Navigation Links
CiPDER DUYURULAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki
Alternatif yazı, resimin görüntülenemediği durumlar için.
EN ÇOK OKUNANLAR

Basında yalan haberler hız kesmiyor!

Basında yalan haberler hız kesmiyor!

--- Reklam ---
test
Gündem - 14.09.2013 Cumartesi 17:27  - Bu haber 1895 kere okundu.
Bir ülkede basının özgür olması o ülkenin demokratiklik göstergelerinden biridir. Ama tarafsız ve doğru haber yapması ön koşuluyla...

Gerek yazılı basında gerekse görsel basın organlarında yalan, mesnetsiz haberler dolaşmaya devam ediyor.

Medya kuruluşlarının "özgür basın" zırhı altında ilkesiz, neye hizmet ettiği belirsiz yayınlarına her gün bir yenisi ekleniyor. toplumsal bir hizmet alanı olarak  basın kuruluşları bazı meslek ilkelerini gözetmek durumundadır. Örneğin basın mensupları basın meslek ilkelerinden aşağıdaki ilkelere uymak durumundadır.

-Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan ve iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.

-Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz.

-Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez.

-Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.

-Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar.

Peki birçok ceza infaz kurumunu ve buralarda çalışan görevlileri suçlayıcı haberleri yapmaya devam eden basın mensupları kendi basın ilkelerine bile uymuyorsa, yani topluma hizmet ve kamu yararını gözetmiyorsa acaba kime hizmet ediyor? Ya tarafsızlık ilkesi nerede? Basın özgürlüğünü savunan, her fırsatta kıyametleri koparak özgür basını savunan kişi ve kuruluşlar neden kendi iç denetimleri yapmıyor? Meslek etiği bu kadar ucuz mu? Tabi ki basının özgür olması o ülkenin demokratiklik göstergelerinden biridir. Ama tarafsız ve doğru haber yapması ön koşuluyla...

Pozantı, Şakran, Sakarya, Sincan, Kandıra vb. birçok ceza infaz kurumuyla ilgili akıl almaz iftiralarla dolu haberler yapıldı, hemen hepsinin yalan olduğu gerek Bakanlıkça gerekse yargı kararlarıyla ortaya konuldu. Buna rağmen güzide basından herhangi bir özür, tekzip falan gelmedi.

Bunları haber yapan sözüm ona haberciler ilgili kurumdan doğru bilgi almak için girişimde bulunsa bunları öğrenebilirdi. Yalan haberler bununla sınırlı değil tabi ki. Saymakla da bitmez. İnternette bir arama motoruna "yalan haber" yazın sonuçları bir görün!

Ama doğru bilgi onların işine yaramaz değil mi! Bu tür haberleri yayınlayan  ve yayınlanmasını yeşvik edenlerin tek amacının kışkıtrma ve maniplasyon olduğunu düşünüyor, tamamı için bir an önce tekzip bekliyoruz.Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

İnfaz ve Koruma Memuru kansere yenik düştü.
14 gün önce
Bir süredir kanser tedavisi gören Sabri Cebecioğlu vefat etti.
14 gün önce
Ceza infaz kurumu çalışanlarına yönelik disiplin soruşturmaları hakkında kitabın yeni baskısı CİPDER Yayınlarından çıktı.
20 gün önce
CİPDER Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şirin Can iki yeğenini trafik kazasında kaybetti.
21 gün önce